Monday, January 25, 2021
Home > Uncategorized > Vrisni infeksionet e sinusit në 20 sekonda me këtë metodë të thjeshtë dhe me përbërës që gjenden në shtëpi

Vrisni infeksionet e sinusit në 20 sekonda me këtë metodë të thjeshtë dhe me përbërës që gjenden në shtëpi

Keni hundë të bllokuara, që rrjedhin dhe vuani vazhdimisht nga infeksione të sinuseve?! Janë të shumtë njerëzit që kanë infeksion të sinusit, që është një inflamacion apo enjtje e sinuseve. Normalisht ata janë të mbushur me ajër.

Kur bllokohen dhe mbushen me lëng, bakeria mund të rritet dhe të shkaktojë infeksion.

Çfarëdo lloj gjëje që bllokon bllokimin e kanaleve të sinuseve mund të shkaktojë infeksion të sinusit, si: të ftohtë, alergji, rinit (inflamacion i membranës së mukozës) jo alergjik, polipe nasale. Uthulla e mollës përmban një sërë ushqyesish, ku përfshihen vitaminat B1, B2, A dhe E, kalciumi dhe magnezi.

Këta ushqyes ndihmojnë për të pastruar kavitetet e sinusit dhe trajtojnë simptomat alergjike. Uthulla e mollës për më tepër e shpërndan dhe e rrallon mukozën thuaje menjëherë.

Një nga gjërat e para që do të vëreni pasi të pini uthull molle është se ngjyra e mukusit tuaj shkon nga e bardhë ose jeshile dhe e trashë në më e hollë dhe e pastër. Rrallimi i mukusit është çelësi për të luftuar dhe larguar infeksionin e sinusit.

Përbërësit

½ filxhan çaji ujë
¼ filxhan çaji uthull molle
1 lugë gjelle mjaltë i papërpunuar
1 lugë çaji piper speci të kuq
1 limon, i shtrydhur (lëngu)

Përgatitja

Lëmë ujin të vlojë. Shtojmë uthull molle dhe e përziejmë. Shtojmë mjaltë dhe piper speci të kuq. I përziejmë mirë. Shtojmë lëng limoni. E pimë rregullisht këtë pije derisa infeksioni i sinusit të jetë larguar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: