Wednesday, January 20, 2021
Home > Uncategorized > Cupcakes

Cupcakes

Cupcakes
4 veze
200gr sheqer
1 gote uje te nxehte
1luge caji pluhur pjekes/ pecive
4 luge gjelle plot kakao
300gr miell
Pak kripe(sa te kapin dy gishta)
2 paketa sheqer vanilje
1 gote vaj
Ne fillim rrahim vezet me sheqer sa te zbardhen Pastaj shtojme vajin. I perziejme Edhe pak dhe me ngadale shtojme ujin e nxehte. (Po e hodhe direkt pjeket veza) pastaj shtojme miellin e situr bashke me kakao, pluhur pjekes dhe kripe. I hedhim ne forma dhe I pjekim me 175*c per 30 min.
Kremin siper:

200 gr gjalp ne temp dhome
400 gr sheqer pluhur
Gjysem gote hopla/ pana

Pasi te jene pjekur dhe ftohur mire copcakes, atehere fillojme kremin, gjalpin e rrahim mire me sheqer Pastaj shtojme ngadal panen/hopla Duke vazhduar rrahjen hedhim aq sa masa te behet kremoze dhe e qendrueshme.
/pasion per gatim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: